– Jag har inga som helst kommentarer till Iltalehtis spekulationer, säger försvarsminister Peter Hultqvist i SVT:s Morgonstudion.
Efter Rysslands invasion av Ukraina reste Finlands president Sauli Niinistö till Washington för ett möte med USA:s president Joe Biden. Magdalena Andersson deltog i mötet via telefon, vilket har fått många att misstänka att regeringen nu planerar att föra Sverige ytterligare en bit närmare den USA-ledda kärnvapenalliansen.
När det gäller det ökande opinionsstödet för Nato-inträde varnar dock Hultqvist för att gå för fort fram med ”för ivriga åtgärder” i ett spänt säkerhetspolitisk läge.
– Man ska ha klart för sig att ska man ändra sina säkerhetspolitiska grunddoktriner, särskilt i en situation av krig och stor osäkerhet, kan det också leda till händelseförlopp som man inte kanske hade räknat med och tänkt sig. Så det är många riskfaktorer man måste räkna in, säger han till SVT.