Den misstänkte mannen förs bort av polis i Israel.

Israelisk tonåring fast för hotvåg mot judar i USA

Publicerad 24 mars 2017 kl 11.25

Utrikes. En serie hot mot judiska institutioner i USA har fått stor uppmärksamhet i media och även fördömts av president Donald Trump. Nu har en judisk tonåring gripits i Israel misstänkt för brotten, rapporterar CNN.

Dela artikeln

Bara i år har över 100 hot riktats mot judiska kulturinrättningar och skolor runtom i USA. Liknande incidenter har även skett i Nya Zeeland och Australien och vid ett tillfälle bedömdes hotet så allvarligt att ett flygplan tvingades nödlanda.

Vågen av misstänkt antisemitiskt hat har väckt stor uppmärksamhet i media och omnämndes även av Donald Trump i hans första tal till kongressen som president.

– Den senaste tidens hot riktade mot judiska församlingar och vandalism av judiska begravningsplatser påminner oss om att vi må vara en nation som är splittrad i politiska frågor, men vi är ett land som står enat när det gäller att fördöma hat och ondska i alla dess former, sade Trump.

Men nu har en person gripits misstänkt för de systematiska hoten, och det visade sig varken vara en nazist eller en islamist – utan en judisk tonåring med dubbelt medborgarskap i USA och Israel.

Den 19-årige mannen, som greps i Israel på torsdagen, ska enligt polisen ha använt sig av "avancerad teknologi" för att dölja sina spår. Bland annat tog han hjälp av röstförvrängningsteknik för att låta som en kvinna när han ringde hotsamtalen.

Doron Krakow, ordförande för paraplyorganisationen Jewish Community Center i Nordamerika, säger sig vara "bekymrad" över att den misstänkte visade sig vara jude. Den judiska organisationen Anti-Defamation League uppger å sin sida i ett uttalande att det är tydligt att det rör sig om "antisemitiska handlingar".


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenskt ja till att ta notan när Trump skickar vapen till Ukraina

"Sverige kommer att bidra", meddelar Tidögänget omedelbart. Skattebetalarna i Europa får stå för miljardkostnaderna, berättar nöjd Trump.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0