Bonnier-drevet mot Julia Caesar

Julia Caesar kändis efter uthängning

Publicerad 18 september 2015 kl 08.11

Inrikes. Efter att hon blivit uthängd i Expressen känner nu över hälften av befolkningen i Sverige till invandringskritikern Julia Caesar. Innan uthängningen var siffran endast sju procent, enligt en mätning från det vänsterorienterade opinionsinstitutet Novus.

Dela artikeln

Expressen publicerade i början av september en uthängning av den 70-åriga kvinna som döljer sig bakom pseudonymen Julia Caesar. Kvinnan, som är en tidigare DN-journalist, har i flera år publicerat invandringskritiska krönikor på den danska bloggen Snaphanen.

Enligt mätningen från Novus är Julia Ceasar är idag känd av en majoritet, 55 procent, av svenska folket. Samtidigt hörde 48 procent av svenskarna för första gången talas om henne i samband med att hon under månaden blev omskriven i Bonniertidningarna DN och Expressen. Innan dess var det endast 7 procent som kände till henne.

Undersökningen visar också att 12 procent av svenskarna känner till bloggen Snaphanen, men av dessa är det en femtedel som läst något på den, cirka två procent av befolkningen. Avpixlat är mer bekant – 61 procent känner till sajten och 20 säger sig någon gång ha läst något på den.


Nyheter från förstasidan

Förbud mot vedspisar och kakelugnar dröjer

Ska gälla i hela Sverige. Försenas i EU – men planen är fortfarande att det ska träda i kraft 2027.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Åkessons satsning efter raset: Comeback med rockbandet. Kraschar i opinionen – då återlanserar han musikkarriären.0 

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0