Bonnier-drevet mot Julia Caesar

SvD kritiserar uthängning av Julia Caesar

Publicerad 3 september 2015 kl 00.55

Media. Svenska Dagbladets chefredaktör Fredric Karén är djupt kritisk till Expressens omdebatterade uthängning av personen bakom pseudonymen Julia Caesar.

Dela artikeln

I en intervju i den egna tidningen motiverar Karén varför SvD inte publicerar namnet på den 70-åriga kvinnan.

– Expressen har kommit fram till att detta är allmänt intressant. Jag har kommit fram till att det inte finns tillräckliga skäl och att det inte är tillräckligt offentliga sajter på det sättet. Jag tycker också man ska ta hänsyn till att hon har en sjukdomsbakgrund, säger han.

Fredric Karén påpekar att man inom de högerextrema kretsarna länge har haft för vana att publicera namn urskillningslöst, även på ännu icke dömda personer.

– Att då publicera namnet på ”Julia Caesar” är att gå i den riktning som de själva stakar ut. Det känns fel, säger han.

De flesta andra stora publicister valde under torsdagen att inte publicera kvinnans namn. Varken i SVT, Sveriges Radio, DN eller TV4 angav namnet, medan namnet återgavs i brödtexten i Aftonbladet. Aftonbladets artikel var författad av den kommunistiska veteranen Åsa Linderborg, som försvarade Expressens uthängning.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har inlett massiv bombkampanj mot Damaskus

Angriper nya grannregimen med full kraft. Nu ajourneras rättegången mot Netanyahu på grund av det nya kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Media

SVT hånas för sina skräckröda väderkartor

"Jorden brinner" och "helvetet är här".. Men egentligen är det bara helt normal svensk sommarvärme.0 Plus

Riks klandras för rapportering om Expressen-kvinna som hade polissex

Gick över gränsen, enligt Mediernas Etiknämnd.. Journalisten "hade ingen tung chefsroll", så allmänintresset var "mycket lågt".0 

"Långt över gränsen" när Aftonbladet ringde upp Örebro-skyttens far

Klandras för obehagliga intervjun.. Pappan hamnade i kliniskt chocktillstånd efter att ha lagt på luren.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0