Val 2018
Ulf Kristersson (M):

Kristersson: Vi har skapat Sveriges problem

Publicerad 28 maj 2018 kl 11.16

Inrikes. Moderatledaren Ulf Kristersson medger nu i en intervju med Financial Times att sjuklövern med hans eget parti och Socialdemokraterna i spetsen skapat problemet med invandring. Men nu vill han minsann lösa det, hävdar han.

Dela artikeln

Det är i en intervju med den brittiska finanstidningen Financial Times som Ulf Kristersson varnar för konsekvenserna av en misslyckad "integrationspolitik".

Expressen menar att Moderatledaren målar upp en "mörk bild" av samhällsutvecklingen i Sverige i den brittiska tidningen.

Enligt Financial Times är Ulf Kristersson favorit till att bli statsminister efter höstens val.

Tidningen lyfter fram att både Moderaterna och Socialdemokraterna stramat åt sin invandringspolitik. Detta bland annat på grund av den grova våldsutvecklingen i landet med rekordmånga skjutningar.

Enligt Kristersson är situationen i Sverige så pass allvarlig, och tilliten i samhället så pass skadad, att medborgargarden snart bildas.

Samtidigt råder det interna konflikter hos både de rödgröna och Alliansen när det gäller invandringen. Partierna kommer inte överens i frågan. När regeringen nyligen lade fram sitt kontroversiella, kostsamma och rättsosäkra lagförslag om att låta 9.000 afghanska män utan asylskäl stanna i Sverige, sade Centerpartiet ja medan övriga allianspartier sade nej. Därför uppmanar Moderatledaren återigen till en migrationsuppgörelse mellan S och M.

– Vi har ett problem och de har ett problem. Sverige har ett problem. Förr eller senare måste vi lösa det. Och förutsättningen är att Moderaterna och Socialdemokraterna gör det tillsammans. Vi har varit med och skapat den här röran, nu måste vi vara en del av lösningen, säger Ulf Kristersson till Financial Times.

Samtidigt säger han till Expressen att Sverige ska förbli ett "internationellt öppet land". Han vill inte "stänga gränserna", som han menar att Sverigedemokraterna vill göra. Enligt Moderatledaren har hans parti en mycket mer genomtänkt lösning än SD. Någon exakt siffra på hur många invandrare Sverige ska ta emot vill han dock inte ge, men det handlar om "färre" än idag och antalet invandrare måste minska under lång tid framöver för att kunna lösa de problem som finns i landet, menar han. Att ta emot noll tänker han dock inte göra, eftersom det skulle "bryta mot alla konventioner som finns".


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Hård SD-kritik mot arabisk allsång

Sågar Malmö stads satsning på "samhörighet".. "Menar de samhörighet med det arabiska samhället?"0 

Krav på att Löfven lämnar S – anklagas för korruption

Ilska när tidigare S-ledaren berikar sig på lobbyarbete.. "Vi vet inte om det är den tidigare socialdemokratiske statsministern eller ett hemligt särintresse som talar till oss."0 

Socialstyrelsen: Ska gå byta kön via nätet

Det ska räcka med ett "digitalt vårdbesök".. Så ska Ulf Kristerssons könsbytarlag tillämpas i praktiken.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0