Ledamöter i etiknämnd försökte stoppa studie om invandrarbrott

Publicerad 31 maj 2021 kl 11.16

Inrikes. Sex ledamöter i Regionala etikprövningsnämnden i Stockholm försökte stoppa en planerad studie om invandrares överrepresentation i brottslighet – med hänvisning till "de mänskliga rättigheterna". Det avslöjar Academic Rights Watch, ARW.

Dela artikeln

Stiftelsen Det Goda Samhället ansökte för ett par år sedan hos Regionala etikprövningsnämnden i Stockholm om etikprövning för en forskningsstudie.

Planen var att låta forskaren Göran Adamson vid Högskolan Väst studera hur "invandrares överrepresentation i den svenska kriminalstatistiken förändrats över tid".

Bakgrunden var att myndigheten Brottsförebyggande rådet, Brå, då sedan 2005 hade mörkat statistik om invandrares överrepresentation vid brott.

Nämnden, som bestod av 14 ledamöter, kom till slut fram till att forskningen kunde godkännas. Men hela sex ledamöter reserverade sig: Karin Edvardsson Björnberg, Kerstin Espman, Sven Ove Hansson, Stephan Hau, Margaretha Herthelius och Gunilla Johansson.

Ledamöterna hänvisade till att studien kunde leda till brott mot "de mänskliga rättigheterna".

"De utvalda faktorerna sammanfaller med gängse diskrimineringsskäl, och den förväntade effekten av studien är att den blir använd som stöd för diskriminering som strider mot de mänskliga rättigheterna. Eftersom den förväntade samhällsnyttan av studien är negativ blir resultatet av risk-nytta-avvägningen också negativ", skrev de.

När man tittar närmare på ledamöterna som reserverade sig blir deras motiv mer begripligt, konstaterar ARW.

"Tre anges i protokollet som företrädare för 'allmänna intressen'. Det gäller Kerstin Espman, Margaretha Herthelius och Gunilla Johansson. Sökning på nätet ger vid handen att Espman sitter i kommunfullmäktige i Täby, där hon representerar Miljöpartiet. Herthelius är styrelseledamot för Fria liberaler i Svenska Kyrkan. Johansson, slutligen, är pensionerad undersköterska med uppdrag för Socialdemokraterna", skriver ARW och fortsätter:

"Det vore således riktigare att säga att Espman, Herthelius och Johansson företräder vänsterliberala, snarare än allmänna, intressen."

Adamsons studie publicerades efter peer-review år 2020 i den internationella tidskriften Society, och är nu en av tidskriftens mest lästa artiklar, skriver ARW.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Unga svenskar vill att kungen sitter kvar

Nej till Victoria.. Men bland äldre medborgare är vill man ha tronskifte redan nu.0 

Polis roade sig med våld på festival – åtalas

Lämnade kroppskameran av och gick till attack.. Nu åtalas insatsledaren för blodiga insatsen på Åmåls bluesfestival.0 

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0