Terrortillslaget i Göteborg
Hassan Al-Mandlawi, 32, i en propagandafilm som visades i algerisk tv.

Misstänka terrorister häktade i Göteborg

Publicerad 24 juli 2015 kl 19.26

Inrikes. De två misstänkta terrorister som i fredags greps i Göteborg misstänkta har nu häktats. Männen är på sannolika misstänkta för terroristbrott, vilket är den högre misstankegraden.

Dela artikeln

‒ Tingsrätten delar min uppfattning om utredningen och bevisläget och har beslutat att häkta de misstänkta, säger kammaråklagare Ronnie Jacobsson vid Riksenheten för säkerhetsmål.

Det var på torsdagsförmiddagen som Säpo, med hjälp av den nationella insatsstyrkan, slog till mot de misstänkta i Göteborgsområdet. De häktade misstänks för terroristbrott genom mord som ska ha begåtts i Syrien år 2013.

En av de häktade är den 32-årige jihadisten Hassan Al-Mandlawi från Irak. Den andre är en 30-årig invandrare från Barca i södra Etiopien.

Ytterligare en misstänkt terrorist, som varit anhållen i sin frånvaro, har nu häktats i sin frånvaro.


Nyheter från förstasidan

Skattebetalarna slår larm: Regeringen smyghöjer skatten på arbete – med 25 miljarder

"Oförsvarbart." Dolda skatten som politikerna höjer när de vill få in snabba skattepengar utan käbbel.0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0