Morgan Johansson avfärdar kritikerna som "överklassen"

Publicerad 1 augusti 2021 kl 15.29

Inrikes. "Överklassen har aldrig tålt att bli ifrågasatt, särskilt inte av arbetarrörelsen." Så skriver justitieminister Morgan Johansson (S) nu om folk som kritiserar honom.

Dela artikeln

Fria Tider rapporterade tidigare i veckan om att Morgan Johansson fått kritik för ett angrepp mot den borgerliga opinionsbildaren Ivar Arpi.

Det var när Arpi på Twitter anklagade Johansson för misslyckanden när det gäller brottsligheten som den socialdemokratiske justitieministern röt ifrån.

"Vad har du själv gjort i politiken, bortsett från att försöka förringa en av de värsta attackerna på ett demokratiskt parlament i modern tid?" skrev Morgan Johansson som svar till Ivar Arpi.

I en ledarartikel i Svenska Dagbladet, Arpis tidigare arbetsplats, kritiserar nu även Paulina Neuding S-ministerns utspel. Hon frågar sig hur reaktionen skulle ha blivit om det istället var en moderat minister som skrivit så till en journalist.

"Men det som skulle få varningslampor att lysa på alla redaktioner om det kom från höger, får passera när det kommer från en socialdemokratisk minister. Här finns, kort sagt, en snedvridning att hålla ögonen på", skriver Paulina Neuding.

På Twitter bemöter Morgan Johansson artikeln genom att försvara sin rätt att "ge svar på tal".

"När någon högerdebattör angriper mig eller övriga regeringen, kommer med falska påståenden, vrickade argument, rasistiska påhopp etc, så kommer jag att ge svar på tal när helst jag har lust, tid och tillfälle", skriver han.

S-ministern uppger också att det är "överklassen" som ligger bakom kritiken mot honom:

"Jag tror att det finns en klassaspekt här. Överklassen har aldrig tålt att bli ifrågasatt, särskilt inte av arbetarrörelsen. Och när de får mothugg och inte klarar sakdebatten - då svarar de med personangrepp. Så har de gjort många gånger förr, och så gör SvD nu."

Ivar Arpi svarar på inlägget genom att konstatera att det är första gången någon kallar honom för överklass.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 395130472


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Massfrikännande efter attentat mot Bromma flygplats – bara två döms

Två forskare får villkorlig dom – 15 andra frias helt.. En av de frikända är Isabelle Letellier, som nekades svenskt medborgarskap på grund av åtalet.0 

SR ställer in debatt – partiledarna måste gå och rösta

Kvittningshaveriet får redan konsekvenser.. "Osäkerheten gör att vi inte ser en möjlighet att genomföra den här sändningen."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0