Mer genus är lösningen, enligt Anders Törnblad (infälld), vice ordförande i tekniska nämnden i Malmö.

MP-politiker: Bristande genuspedagogik bakom bilbränderna i Malmö

Publicerad 12 augusti 2016 kl 17.43

Politik. De många bilbränderna i Malmö kan bero på att kommunen inte har varit tillräckligt bra på att drilla barnen i genus. Det menar MP-politikern Anders Törnblad.

Dela artikeln

Den senaste veckan har det skett en explosionsartad ökning av antalet bilbränder i Malmö. Bara under torsdagskvällen skadades 13 bilar i olika bränder.

Miljöpartisten Anders Törnblad, som är vice ordförande i tekniska nämnden i Malmö, har en teori om vad fenomenet bero på.

"Möjligen har vi som jobbat med barn i området inte lyckats helt med genuspedagogiken. Det kan jag ta på mig", skriver politikern.

Han förklarar att problemet kan vara att det finns "en förvriden bild av vad det är att vara en tuff kille".

Utspelet hånas på sociala medier, bland annat av Magnus Olsson, kommunalråd för SD i Malmö.

"De skarpa hjärnorna inom Miljöpartiet har talat", skriver Olsson på Facebook.

Så sent som i mars väckte Anders Törnblad uppståndelse när han i ett blogginlägg skrev att han "känner för att ladda ett gevär" när han läser om "välmående Limhamnsbor" som "gnäller" över problem i trafiken.

Fria Tider har under dagen förgäves sökt Anders Törnblad för en kommentar.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 906058628


Varnish cache server

Riskerar fängelse efter kontroversiella skolbesöket. Flicka i klassen kallades nazist när hon inte ville byta sitt namn mot ett "pronomen".0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0