Ebolautbrottet i Afrika

Nästan 50 miljoner mer till ebolabekämpning

Publicerad 30 oktober 2014 kl 16.30

Inrikes. Sida har beslutat att ge ytterligare 47,5 miljoner kronor till insatserna för att få bukt med ebolautbrottet i Västafrika. Det samlade svenska stödet från Sverige uppgår nu till över en halv miljard kronor.

Dela artikeln

Efter ebolaepidemins utbrott för sju månader sedan har mer än 10.000 personer i Guinea, Sierra Leone och Liberia insjuknat och cirka 5.000 har dött i den svåra virussjukdomen. Viruset är inte under kontroll.

– Nu börjar många insatser i större skala komma på plats med fler sjukvårdskliniker, fler sängplatser, mer personal och annat. Arbetet måste nu fortsätta på bred front, med koordinering av information om smittspridning, fler ambulanstransporter och mer personal som tar hand om döda kroppar och begraver dem på ett för omgivningen säkert sätt, säger Charlotte Petri Gornitzka, generaldirektör på Sida, i ett pressmeddelande.

Man behöver bland annat nå ut till ännu fler med smittoinformation och utöka sjukvårdsinsatser på landsbygden, ibland på avlägsna platser via svårframkomliga vägar. Därför går en del av stödet också till att koordinera resor till dessa platser, till fordon och reservdelar samt till bränsle.

Det sammanlagda svenska stödet till ebolaepidemin, som även går via andra aktörer genom regeringsbeslut, är hittills på drygt 536 miljoner kronor.


Nyheter från förstasidan

Media har redan slagit fast att det var en olycka

Ansvarsfrågan redan utredd – av media. Men på en video från olycksplatsen syns chauffören röra sig utan problem.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0