Konflikten i Ukraina
Andrej Biletskyj.

Nazibataljon bjuds in till EU-parlamentet

Publicerad 30 juli 2015 kl 13.32

Inrikes. Den tjeckiske Europaparlamentarikern Jaromir Stetina har bjudit in befälhavaren för Ukrainas kontroversiella frivilligbataljon Azov till Europaparlamentet, rapporterar Joinfo. Bataljonen består till stor del av utländska nynazister.

Dela artikeln

Azovbataljonen består till stor del av utländska frivilliga – bland dem svenskar – och slåss på regimens sida mot proryska separatister i de östra delarna av Ukraina. Bataljonen har vid upprepade tillfällen poserat med nazistisk symbolik såsom hakkors och varghakar.

Nu har Azovs ledare Andrej Biletskyj bjudits in som talare i Europaparlamentet. Bakom inbjudan står den tjeckiske Europaparlamentarikern Jaromir Stetina, som slår fast att frivilligbataljonerna "har reell politisk och militär makt i Ukraina". Att avsäga sig dialog med dem skulle enligt honom innebära att man struntar i att försöka hitta en lösning på konflikten. Talet ska hållas i höst.

I juni röstade USA:s representanthus för ett lagförslag som förbjuder president Barack Obama att, som han hade planerat, träna upp Azov –med hänvisning till att bataljonen är "nynazistisk".


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0