Poliser skadade i franska förortsupplopp

Publicerad 26 augusti 2012 kl 05.08

Utrikes.Nya våldsamma oroligheter bröt ut sent på fredagen i parisförorten Grigny i Frankrike. Tre poliser skadades när de attackerades av en folkmassa som sköt med hagelgevär och kastade bensinbomber.

Gilla artikeln på Facebook

Två av poliserna skadades av hagelskott och en tredje av ett fyrverkeri som användes som en raket.

Enligt AAP började oroligheterna efter det att polisen hade avstyrt ett slagsmål med omkring 20 inblandade. Poliserna attackerades när de återvände till sina fordon med hagelskott och bensinbomber.

Förstärkning kallades in i form av kravallpolis som skingrade bråkmakarna med tårgas.

De nya oroligheterna kom knappt två veckor efter upploppet i Amiens i norra Frankrike då invandrarmän besköt polisen med hagelskott och satte eld på byggnader och bilar.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0