USA-baserna
Riksdagen röstar om USA-avtalet den 8 maj.

Demonstration mot USA-avtalet väntas samla deltagare från höger och vänster

Publicerad 7 april 2024 kl 17.09

Inrikes. Den 14 april arrangeras en manifestation för "fred och frihet" av Fredsalliansen, som är ett tvärpolitiskt initiativ som har bildats för att stå upp för Sveriges suveränitet. Sammankomsten är i praktiken en demonstration mot det militäravtal med USA som riksdagen planerar att godkänna den 8 maj.

Dela artikeln

Den 14 april 2024 klockan 14 planerar demonstranterna att tåga från Slussen till Gustav Adolfs Torg.

"Vi samlas i Stockholm och på fler platser över hela landet i protest mot militariseringen av Sverige", skriver arrangörerna i ett pressutskick.

På talarlistan finns namn från spridda läger såsom Karin Utas Carlsson, Roger Richthoff, Lars Drake, Andreas Sidkvist, Ulf Beijerstrand, Vide Geiger med flera.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Så påverkas ekonomin av Israels anfall mot Iran. Även priset på guld och andra "trygga" tillgångar ökar.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.