Väljare oroas av valpåverkan – från EU

Publicerad 19 juli 2025 kl 16.50

Utrikes. Det ogiltigförklarade presidentvalet i Rumänien hösten 2024 har väckt oro i stora delar av Centraleuropa. Enligt en färsk undersökning från det EU-finansierade forsknings­organet CEDMO är oron för valpåverkan från EU ungefär lika stor som oron för rysk valpåverkan hos väljarna i flera centraleuropeiska länder.

Dela artikeln

Efter att högerkandidaten Călin Georgescu, som stämplades som "prorysk", oväntat vunnit första omgången i valet den 24 november 2024, beslutade Rumäniens författningsdomstol den 6 december att ogiltigförklara valet.

Demokratins nedmontering i Rumänien har väckt misstänksamhet även i grannländerna. I Tjeckien bedömer 42 procent av befolkningen att rysk påverkan i valet är sannolik – men nästan lika många, 41 procent, misstänker att EU kan utsätta landet för valpåverkan.

I Slovakien är EU den part som oroar flest. Där tror 46 procent på europeisk inblandning i kommande val – mer än andelen som oroar sig för Ryssland (38 procent). Även USA uppfattas som ett större hot än Ryssland, med 39 procents sannolikhet enligt de svarande.

– Det historiska ogiltigförklarandet av valet i Rumänien har väckt farhågor om att EU blandar sig i nationella valprocesser – kanske även utanför Centraleuropa, säger en talesperson för CEDMO.

Europeiska unionen har kritiserats brett för sitt möjliga inflytande i ärendet – bland annat av USA:s vicepresident J.D. Vance som, under ett tal i München, inte skrädde orden.



Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.