Bostadsbubblan

Nya boprisrekord i november

Publicerad 23 december 2021 kl 08.27

Ekonomi. Bostadspriserna i Sverige steg 0,3 procent i november jämfört med föregående månad. Säsongsrensat motsvarar det en uppgång med 1,0 procent, visar Valueguards HOX-index.

Dela artikeln

Störst uppgång noterades på bostadsrätter i Malmöområdet som steg hela 2,4 procent.

I Stockholm steg priserna med 0,8 procent på både bostadsrätter och villor.

Fredrik Kullman, vd för Bjurfors Stockholm, säger att han ställer sig "försiktigt positiv inför avslutningen på året och början på 2022".

– Stigande priser i normalt sett svaga november visar på en stark och stabil bostadsmarknad. Efterfrågan är fortfarande större än utbudet och Riksbankens besked om att en höjning av den viktiga styrräntan dröjer till slutet av 2024 har haft en lugnande effekt på många efter inflationsoron, säger Fredrik Kullman i ett pressutskick.

Han fortsätter:

– Det är heller inte säkert att coronaeffekten har klingat av helt. Får vi en kraftigt ökad smittspridning med omikron eller någon annan virusvariant är det troligt att priserna börjar röra sig uppåt igen. En risk i närtid som jag däremot ser är de skenande elpriserna. Det påverkar starkt hushållens köpkraft samtidigt som det kan bidra till att bostäder med ineffektiva värmesystem blir mindre attraktiva.

HOX-indexet mäter den underliggande prisutvecklingen på bostadsmarknaden.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Ekonomi

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0