"Ökad repression knäckte althögern"

Publicerad 21 oktober 2021 kl 10.40

Kultur. För fem år sedan skrev högertänkaren och författaren Joakim Andersen boken Ur ruinerna, där han skildrade den då unga alternativhögern. I en nypublicerad text återkommer han till rörelsen, som han menar att knäcktes framförallt av etablissemangets ökade repression.

Dela artikeln

Andersen, som har bidragit med ett stort antal texter i Fria Tider, konstaterar att althögern var rejält på offensiven 2017.

"Althögern formades av sina segrar, vilka under perioden var oväntat många", skriver han och tar Trumps valseger och de träffsäkra och virala memerna som drev med "cuckservatives" som exempel på hur motståndarna till en början togs på sängen av rörelsens framfart.

"Det ännu relativt fria internet var en viktig faktor bakom althögerns uppkomst och framgångar. Så även brytningen med det republikanska etablissemangets liberala 'höger', en brytning som låg i tiden och sammanföll med Trumpfenomenet".

Andersen konstaterar att det offensiva tilltalet, intresset för självförbättring och oviljan att ha ”fiender till höger” var andra framgångsfaktorer, men att dessa strategier också hade inbyggda risker.

I sin nu fem år gamla bok konstaterade Andersen att rörelsen kan mötas av flera potentiella hot, bland dem infiltration av FBI-agenter och liknande. En förutsägelse som visade sig vara befogad efter att bilden klarnat av vad som hände under den så kallade stormningen av Kapitolium 2020.

Althögern fick dock erfara att makteliten inte tvekade att vidta åtgärder som tidigare ansågs främmande i en demokrati. Och eftersom det inte går att bedriva en politisk rörelse med stängda konton i sociala medier och stängda bankkonton har det liberala etablissemanget nästan helt lyckats kväsa althögern idag.

"En avgörande faktor var den omfattande repression som Trump, Brexit och andra populistiska framgångar gav upphov till. Den 'amerikanska vår' som althögern var en del av har idag ersatts av tydligare totalitära tendenser och framflyttade positioner för folkfientliga eliter", konstaterar Andersen.

Alternativhögern drabbades hårt av repressionen, men Andersen lyfter fram Marx liknelse med den ”gamla mullvaden” som oförtrutet gräver sina gångar under ytan. Det liberala etablissemanget lyckades visserligen slå ihjäl oppositionen, men tvingades å andra sidan få snacket om sig själva som goda demokrater och legitima IT-entreprenörer att klinga ihåligt för lång tid framöver.

"Idag betyder det inte minst att legitimitetskrisen fortskrider, fördjupas och urholkar systemets fundament inifrån oavsett om etablissemangsmedia rapporterar om det eller inte", konstaterar Joakim Andersen.


Nyheter från förstasidan

Sverige ska skänka en femtedel av hela biståndet till Zelenskyj

Kiev skakas av korruptionsskandaler knutna till bistånd. Då presenterar Tidögänget största biståndsrockaden "någonsin i Sveriges historia".0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism

"SD öppnar för politiska förhör".. Anne Lagercrantz skarpt kritisk till initiativet till utfrågning om makens solsemester.0 

Fuentes om petningen av Nekrasova: "Känns som 2017"

"Det gör mig förbannad".. Hollywoods beteende påminner om cancelkulturens glansdagar, enligt högerdebattören.0 

Hollywood sparkar Dasha Nekrasova efter Fuentes-intervju

Bjöd in folkkäre antisemiten.. Nu ser HBO-stjärnans filmkarriär ut att vara över.0 

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet

Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.. "Vi är mycket glada över att ha fått utföra en samkönad vigsel."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0