Islamiska statens halshuggningar

Oklart öde för kidnappade japaner

Publicerad 23 januari 2015 kl 13.44

Utrikes. Det är oklart vad som hänt de båda japaner som hållits som gisslan av Islamiska staten efter att tidsfristen för dem båda löpt ut.

Dela artikeln

I tisdags lade IS upp en video på internet där man hotade att döda av de båda japanerna Kenji Goto och Haruna Yukawa om Japan inte betalade en lösensumma på 200 miljoner dollar inom 72 timmar. Tidsfristen har nu löpt ut och det är oklart om IS tänkt skära halsen av gisslan eller inte.

Japan har avfärdat alla tankar på att betala pengar till IS och har istället övervägt vedergällning om japanerna mördas. Att ingripa miliärt mot den muslimska terrorgruppen är däremot inte ett alternativ för Japan som sedan andra världskriget har en pacifistisk konstitution som förbjuder landet att mobilisera militära styrkor utomlands, rapporterar Reuters.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 577289819


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Tung republikan tvingas ge Aipac nobben

Israellobbyn har blivit paria för väljarna.. Mike Rogers demokratiska motståndare vann primärvalet genom att angripa lagliga korruptionen.0 

Iranska hackare stängde brittiskt kraftverk

Anläggningen låg nere i fyra dagar.. Teheran bedöms ha betydande så kallad cyberförmåga.0 

Inte heller partikollegan Hanna Gedin släpptes in i landet. "Anmärkningsvärt att regeringen inte agerat mot Israel."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0