Knivdådet på Utmarksskolan

Pojke knivhuggen i halsen på skola – förövaren under 15 år

Publicerad 30 mars 2020 kl 16.03

Inrikes. En ung pojke har blivit knivhuggen i halsen på en skola i Kortedala på måndagen. Pojken ska ha attackerats av en annan pojke, som är under 15 år.

Dela artikeln

Det var vid halv två-tiden på måndagen som en ung pojke knivhöggs i halsen på en skola i Kortedala i Göteborg.

Händelsen inträffade utomhus vid skolan och vittnen uppger att det var en annan ung pojke som högg med kniven.

Den skadade pojken har förts till sjukhus med ambulans och har "allvarliga skador", skriver polisen på sin hemsida.

Strax efter klockan 15 hade polisen gripit en misstänkt.

"En pojke som är under 15 år är nu gripen misstänkt för mordförsök. Han greps hemma i sin bostad", enligt polisen.

Den gripne är alltså inte straffmyndig och socialtjänsten har kallats in.

Enligt GP är det troligen en elev som huggits. Men polisen är förtegen om händelsen med motiveringen att de inblandade är så unga.

– Vi får in att det ligger en pojke på marken vid skolan, säger Peter Adlersson, polisens presstalesperson i Region Väst, till tidningen om hur larmet kom in.


Nyheter från förstasidan

Politisk korrekthet, Ukraina och elbilar – här är satsningarna i EU:s nya budget

”Slutet för EU:s gemensamma projekt”. Nya regler allt mer inriktade på att läxa upp medlemsstater som bryter mot "rättsstatens principer".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Näringslivsikonen Percy Barnevik död

Förre ABB-bossen fick en stroke.. Känd för pensionsuppgörelse på 900 miljoner kronor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0