Bengt Nyman/CC-BY

Reinfeldt: Bara SD vill ha ett stärkt försvar

Publicerad 30 januari 2013 kl 06.34

Inrikes.Flera allianspartier och S har uttryckt betänkligheter kring Sveriges försvarsberedskap efter ÖB:s uttalanden och statsminister Reinfeldts avfärdande av försvarsmakten som ett "särintresse". Ett tomt spel för gallerierna, replikerar Reinfeldt – under hans sju år som statsminister är det bara SD som krävt mer pengar till försvaret.

Gilla artikeln på Facebook

Kontroversen startade då ÖB i en intervju i SvD larmade om att Sveriges försvarsmakt som bäst kunde hålla ut en vecka i händelse av ett angrepp från främmande makt. När statsminister Fredrik Reinfeldt sedan vid en pressträff avfärdade försvaret som ett "särintresse bland andra" har det väckt reaktioner från flera partier - åtminstone för syns skull.

– Det är inte ett särintresse, det är ett nationellt intresse, säger Stefan Löfven (S) och säger sig vara oroad av att en regeringschef tar så lätt på rikets säkerhet, en av sina viktigaste uppgifter, rapporterar Expressen.

När även flera alliansparter nu markerar sin försvarsvänlighet, slår Reinfeldt dock tillbaka och talar klarspråk om den försvarspolitiska samsynen över parti- och blockgränserna. Under hans sju år som statsminister har bara ett enda parti begärt mer pengar till Sveriges försvar - Sverigedemokraterna.

– Varken i regeringen eller i riksdagen finns det partier som oroat sig över resursbrist i försvaret, mer än Sverigedemokraterna, vars förslag bygger på en helt orealistisk budget, kontrar statsministern.

Bristen på verklighetsförankring i SD:s budgetberäkningar är enligt kritiker att andra områden än invandringspolitiken kan prioriteras.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kriminalvården chartrar privatplan åt intagna – "det mest humana"

Kan kosta 300.000 kr per resa. Lägger 100 miljoner om året på komfortabla transportsättet – mörkar allt.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Malmö kommun bjöd på ”vinterfest” – bara för sossar

Allmänheten mötte "kampanjande socialdemokrater i olika dräkter".. Nu tackar den S-styrda kommunen nej till en extern utredning av hur den hanterar väljarnas skattemedel.0 

Sol i Sverige på årets mörkaste dag

Ljust vintersolstånd idag.. Solen kommer på besök under årets ovanligt mulna december.0 

Vindkraften pekas ut som största förstörelsen av kapital i modern tid

Bolagen betalar för att få leverera el.. Dessutom gör trenden med allt högre verk att snurrorna helt enkelt blåser sönder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0