Bengt Nyman/CC-BY

Reinfeldt: Bara SD vill ha ett stärkt försvar

Publicerad 30 januari 2013 kl 06.34

Inrikes.Flera allianspartier och S har uttryckt betänkligheter kring Sveriges försvarsberedskap efter ÖB:s uttalanden och statsminister Reinfeldts avfärdande av försvarsmakten som ett "särintresse". Ett tomt spel för gallerierna, replikerar Reinfeldt – under hans sju år som statsminister är det bara SD som krävt mer pengar till försvaret.

Gilla artikeln på Facebook

Kontroversen startade då ÖB i en intervju i SvD larmade om att Sveriges försvarsmakt som bäst kunde hålla ut en vecka i händelse av ett angrepp från främmande makt. När statsminister Fredrik Reinfeldt sedan vid en pressträff avfärdade försvaret som ett "särintresse bland andra" har det väckt reaktioner från flera partier - åtminstone för syns skull.

– Det är inte ett särintresse, det är ett nationellt intresse, säger Stefan Löfven (S) och säger sig vara oroad av att en regeringschef tar så lätt på rikets säkerhet, en av sina viktigaste uppgifter, rapporterar Expressen.

När även flera alliansparter nu markerar sin försvarsvänlighet, slår Reinfeldt dock tillbaka och talar klarspråk om den försvarspolitiska samsynen över parti- och blockgränserna. Under hans sju år som statsminister har bara ett enda parti begärt mer pengar till Sveriges försvar - Sverigedemokraterna.

– Varken i regeringen eller i riksdagen finns det partier som oroat sig över resursbrist i försvaret, mer än Sverigedemokraterna, vars förslag bygger på en helt orealistisk budget, kontrar statsministern.

Bristen på verklighetsförankring i SD:s budgetberäkningar är enligt kritiker att andra områden än invandringspolitiken kan prioriteras.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 228338756


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Även Stegrud tar avstånd från Åkessons förslag

"Kan inte försvaras.". Ännu en SD-topp ger sig in i bråket om omskärelse.0 

Jan Jönsson ger upp – lämnar politiken helt om SD-linjen segrar

Gängens värsta fiende kastar in handduken.. "När jag ser vår partiledare krama Jimmie Åkesson... det är en fruktansvärd chock."0 

Göteborgsläkare tros ha blåst skattebetalarna på 85 miljoner kronor

Spektakulär härva nystas upp.. Pengarna gick till motorbåtar, fastigheter, bilar – och en exklusiv bostadsrätt i lyxskrapan Karlatornet.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0 

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0