Revolutionära fronten
Granskning Sveriges lyssnare fick inte tillåtelse att fråga Stefan Löfven om hur han ser på samarbetet med antidemokratiska vänsterextremister.

S vägrar svara om samarbete med våldsvänstern

Publicerad 20 april 2014 kl 15.52

Inrikes. I december tågade Socialdemokraternas partiledare Stefan Löfven sida vid sida med våldsbejakande vänsterextrema grupper under en demonstration i Kärrtorp, och partiet har idag flera mer eller mindre öppna kopplingar till våldsvänstern. Men socialdemokratiska företrädare vägrar beskriva samarbetet i mer detalj.

Dela artikeln

Den alternativa nätradion Granskning Sverige går i sitt senaste avsnitt igenom den svenska socialdemokratins samröre med kommunister, från stödet för FNL och Pol Pot under 1960- och 1970-talet till dagens öppna samarbete med den vänsterextrema organisationen Expo.

I programmet intervjuas bland annat en facklig företrädare som beskriver hur Socialdemokraternas PR-maskineri tagit hjälp av radikala vänsteraktivister för att orkestrera falska "folkliga protester" mot SD-ledaren Jimmie Åkesson under hans aktuella Sverigeturné.

Efter den så kallade nazistattacken i Kärrtorp i december deltog S-ledaren Stefan Löfven i en demonstration "mot politiskt våld". Demonstrationen hade anordnats av antidemokratiska terrorgrupper som AFA och Revolutionära Fronten, vars enda syfte är att utöva systematiskt våld mot sina politiska motståndare.

Men när en av Granskning Sveriges lyssnare försöker få tag på Löfven för att fråga honom hur han ser på Revolutionära Fronten och andra terrorgrupper så blir det stopp direkt.

– Du kommer att säga att den här demonstrationen i Kärrtorp skedde i samarbete med extremvänstern och så där. Jag tror vi avböjer från att vara med, säger Löfvens pressekreterare Erik Nises, som därefter avslutar samtalet.

Lyssna på hela veckans avsnitt av Granskning Sverige nedan:


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 366088740


Varnish cache server

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Inrikes

Svenske diplomaten Sven Hirdman död

Hade 60 års erfarenhet av Ryssland.. Men ändå lyssnade nästan ingen på Sveriges tidigare Moskva-ambassadör.0 

Janouch anklagar SD för svek mot svenska folket

Författarens känga mot Åkesson: Har svikit.. "Ett land byggs av dess invånare, av dem som har sina rötter här".0 

Wallenbergsfären köper superdator av Nvidia

AI-bjässen gör svensk storaffär.. Bakom köpet står Saab, Astra Zeneca, SEB, Ericsson och SKF. 0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus