Foto: Pressbild Johan Jeppsson

SD var inte välkomna på "demokrativecka" i Sundbyberg

Publicerad 9 oktober 2012 kl 21.05

Inrikes.Kommunen låter anordna en "demokrativecka" i Sundbyberg på temat "mänskliga rättigheter" med start på måndag. Sverigedemokraterna göre sig dock inte besväret lät kommunstyrelsens ordförande (s) meddela – de var inte välkomna trots att de har mandat i kommunen.

Gilla artikeln på Facebook

Lokaltidningen Mitt i Sundbyberg skriver att "demokrativeckan" är en chans för invånarna att träffa lokalpolitiker. Veckan sker på initiativ av Europarådet och bland annat kommer kommunhuset hålla öppet hus och olika evenemang och debatter kommer att anordnas.

Men bara sju av de åtta partierna representerade i kommunfullmäktige fick en inbjudan. Sverigedemokraterna, med två mandat i kommunen, blev inte bjudna. Kommunstyrelsens ordförande Jonas Nygren (s) påstår att det inte är av politiska skäl utan principiella skäl som SD nobbades.

– Det var inte ett politiskt beslut, utan ett principiellt, förklarade Nygren för Mitt i Sunbyberg och menar att anledningen till att SD inte fick komma är att de inte är representerade i kommunstyrelsen.

Oppositionen köpte dock inte den förklaringen. Hans Rudin och Stellan Bojerud, SD:s ledamöter i fullmäktige, sa att de inte ens visste om den så kallade demokrativeckan. Hans Rudin sa att "det är barnsligt" att stänga ut SD, men strategiskt, då "vi hamnar i skuggan när väljarna inte får träffa oss".

Oppositionsrådet Carl Grufman (m) instämde i kritiken och sa att kommunstyrelsens ordförandes förklaring "låter som ett svepskäl".

Centerparitet gick så långt i sin kritik att de tänkte bojkotta veckan.

– Demokrati är en helig princip. Alla partier ska inkluderas, sa Stefan Bergström (c) samtidigt som han meddelade att Centerpartiet därför inte tänkte närvara.

En vecka efter att inbjudningarna till arrangemanget skickades ut vände kommunstyrelsens ordförande Jonas Nygren (s) i frågan och meddelade att alla folkvalda partier skulle få närvara.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 58908318


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Inrikes

JAS-plan räddade äventyrare från isflak

Två personer fastnade i bottenviken.. Sjöräddningen använde Nato-resurser vid sökinsatsen.0 

Återigen konsultfirman CGI som ligger bakom. Personuppgifter och elektroniska signeringsdokument säljs nu på Darknet.0 

Teodorescu (KD) finansieras av hemlig donator

"Det stinker" om avslöjandet, tycker till och med Expressen.. Pengarna är utöver vanliga EU-lönen på 200.000 kronor netto i månaden.0 

Dumpen utreds för hets mot folkgrupp

Sajten anmäldes för "nedsättande" formulering.. JK har inlett förundersökning om yttrandefrihetsbrott.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0