Freden i Syrien
Idlib gränsar till Turkiet och behärskas för närvarande av rebeller med kopplingar till al-Qaida.

Sista al Qaida-nästet invaderas av Assad

Publicerad 12 maj 2019 kl 15.32

Utrikes. Det syriska försvaret gör just nu stora framryckningar i Idlib-provinsen, som är det sista starka fästet för Syriens rebeller.

Dela artikeln

Det är ryskt flygvapen och syriska regeringsstyrkor som krigar mot miliser knutna till terrorgruppen al-Qaida, enligt Sky News.

Från västländer hörs nu kritik mot att invasionen pågår, eftersom många USA-lojala rebellergrupper finns i området.

– Vi är oroade över de 150.000 människor som drivits på flykt, och det är oroande att stridigheterna drabbar tätbefolkade platser, sjukhus och skolor, säger Marc Pectseen de Buytswerve, Belgiens FN-ambassadör.

Rysslands vice utrikesminister Sergei Vershinin säger att striderna i Idlib ”koordineras med våra turkiska samarbetspartners” och att man fokuserar på att besegra terrorister. I september förra året kom Ryssland och Turkiet överens om att Idlib skulle vara en av fyra överenskomna ”deeskaleringszoner” där våld inte skulle användas.

Ryssland har godkänt att Turkiet inrättar ett dussintal ”observationspunkter” omkring Idlib, men både västmakterna och Turkiet har kraftigt motsatt sig en invasion av Idlib, officiellt med hänvisning till att det bor civila i området.

När luftangreppen avslutades på torsdagen ska den civila dödssiffran ha legat på 108 personer efter två veckors intensiva luftangrepp, enligt AP..


"Vem är du?" Skräckslagne DN-chefen satte sig och tryckte bakom ett skåp.0 Plus

Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Ekonominyheter

Bloomberg: Kontantlösa Sverige sårbart vid konflikt med Ryssland

Riksbanken försöker fixa sårbarheter.. Men vid en konflikt med Ryssland framstår Sverige som extra sårbart.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Trumps förslag: Ryssland och Ukraina får dela på Donbass

Nya ansträngningen för fred i Ukraina.. "Åk hem, sluta döda människor och sluta upp med det ni gör."0 

Här stoppar hjältinnan våldtäktsförsöket på tåget

"Jag såg mig själv dö.". Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 

Satanist helgonförklaras av påven

"Guds influerare" blir också helgon.. Vänsterpåven Fransiskus tog initiativ till beslutet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0