Slagsmål och två mordförsök när iranier "festade" i Stockholm

Publicerad 15 mars 2017 kl 09.21

Inrikes. Två män knivskars svårt i samband med en iransk festival i Kungsträdgården i Stockholm igår.

Dela artikeln

Det var i samband med den iranska så kallade eldfesten Chaharshanbeh Soori, som firades i Kungsträdgården på tisdagskvällen, som flera slagsmål inträffade.

– Det har varit riktig kalabalik, säger Kristoffer Samsing, stationsbefäl vid citypolisen i Stockholm till Aftonbladet.

Cirka 21.20 fick polisen in ett larm om att en man hittats knivskadad på Sergels torg.

"Brottsplatsen ska vara Kungsträdgården men den skadade mannen har tagit sig till Sergels torg med hjälp av en annan person", skriver polisen på sin hemsida.

Mannens tillstånd uppges vara allvarligt, men inte livshotande. En förundersökning om försök till mord har inletts.

Senare ska polisen ha hittat ytterligare en knivskuren man, uppger Aftonbladet. Den händelsen rubriceras också som mordförsök.

Enligt polisen blev den mannen knivhuggen flera gånger i olika delar av kroppen. Han ska dock inte ha livshotande skador.

I ena fallet har polisen en misstänkt gärningsman, en man i 25-års åldern. Ingen har dock gripits.

– Det urartade. Det var flera gäng med framförallt yngre personer, ja ensamkommande som vi kallar dem, som bråkade med varandra, säger Kristofer Samsing, vakthavande stationsbefäl på Norrmalmspolisen vid halv ett på tisdagsnatten, till SVT.

Förutom mordförsöken har polisen också fått in anmälningar om misshandel och sexuellt ofredande. När "ungdomsgäng" från Uppsala skulle åka hem vid 22-tiden uppstod bråk även vid Centralstationen. Slagsmålen fortsatte sedan på pendeltågen mot Uppsala och Bålsta.

Polisen tvingades kalla in patruller från hela länet för att kontrollera den iranska "festen". Även ordningsvakter och skyddsvakter från Rosenbad fick hjälpa till för att upprätthålla ordningen i centrala Stockholm, skriver Aftonbladet. Polisen körde iväg ett 30-tal personer under kvällen.

Statliga SVT direktsände från festligheterna, som firas tisdagen innan det iranska nyåret, Nouroz.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0