Asylkaoset

Statlig bluff om högutbildade syrier

Publicerad 12 oktober 2015 kl 21.32

Inrikes. I somras avslöjade Fria Tider att statliga SVT ljög när de påstod att invandringen från Syrien innebar ett arabiskt "kompetensregn" över Sverige. Och nu bekräftar norska siffror att invandrarna från Syrien har påfallande låg utbildningsnivå.

Dela artikeln

Den officiella siffran över invandrares utbildningsnivå tas fram av SCB. Men SCB mäter nyanländas utbildning genom självrapporterade enkäter. I dessa enkäter är 10 procent av syrierna högutbildade.

SVT ljuger dock om att 37 procent av syrierna är ”högskoleutbildade” eller “högutbildade”, noterar ekonomen Tino Sanandaji i ett blogginlägg.

SVT:s trick är enligt Sanandaji att inkludera alla med några månaders yrkesutbildning bland de “högutbildade”, trots att det inte är så högutbildad definieras.

"SVT räknar de med mekanikträning i Syriens militär, lärlingsutbildning som frisör och för den delen koranskola som 'högskoleutbildade'", skriver Tino Sanandaji.

Samtidigt rapporterar NRK om låg utbildning bland nyanlända från Syrien med hjälp av Statistisk sentralbyrå (SSB). Denna statistik rapporteras till skillnad från i fallet med SCB rakt av, utan att statstelevisionen förvanskar den.

”Flyktingar från Syrien till Norge har lägre utbildning än vad många hade trott. Experter tror att det blir därmed svårare för flyktingar från Syrien att komma in på arbetsmarknaden och försörja sig själva. Praktiskt taget alla syrier beviljas uppehållstillstånd i Norge, och kan stanna här för resten av ditt liv", rapporterar NRK bland annat.


Nyheter från förstasidan

AFD: "Ett hårt slag mot den tyska demokratin"

Nu går vänstern vidare med att totalförbjuda partiet. AFD anses bryta mot den antityska ockupationsgrundlag som USA påtvingade Tyskland år 1949.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0