Sverige får sämst tillväxt i hela EU

Publicerad 14 juli 2022 kl 11.48

Ekonomi. EU räknar med att Sverige får sämst tillväxt av alla länder i unionen – både det här året och nästa, rapporterar Dagens Industri.

Dela artikeln

I sin nya sommarprognos på torsdagen sänker EU-kommissionen förväntningen på svensk tillväxt till +1,3 procent i år (från +2,3 i föregående prognos i maj).

För 2023 är prognosen nu på +0,8 procent, jämfört med +1,4 procent i majprognosen.

Inflationen och stigande räntor väntas hålla nere privatkonsumtionen. Denna trend har också lett till en avkylning på bostadsmarknaden med sjunkande priser, konstaterar kommissionen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 972055249


Varnish cache server

Bröt sig in i bilen och våldtog under pistolhot. Det visade sig att straffsatserna i tredje världen är mindre förlåtande.0 Plus

Mer från Ekonomi

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0