Skandalerna i Swedbank

Swedbank riskerar sanktioner

Publicerad 29 oktober 2019 kl 09.54

Inrikes. Finansinspektionen (FI) går nu vidare till en sanktionsprövning gällande Swedbanks hantering av penningtvätt i bankens dotterbolag i de baltiska länderna. Det skriver myndigheten i ett pressmeddelande på tisdagen.

Dela artikeln

Peningtvättskandalen i Swedbank, som avslöjades av SVT:s Uppdrag Granskning i början av året, kan bli en dyr affär för banken om Finansinspektionen beslutar om sanktioner.

Beslutet att inleda en sanktionsprövning, som nu skett, är ett steg i FI:s undersökningsprocess.

"Det innebär att FI anser att det finns tillräckliga skäl att pröva om de brister och svagheter som har observerats i utredningsarbetet bör leda till en sanktion eller om undersökningen ska avslutas på något annat sätt", skriver myndigheten.

Finansinspektionens undersökning av Swedbanks "styrning och kontroll av åtgärder mot penningtvätt", som det kallas, genomförs i samarbete med tillsynsmyndigheterna i Estland, Lettland och Litauen.

Samarbetet gör att tillsynsmyndigheterna samordnar aktiviteter samt delar information och bedömningar med varandra.

Resultatet av undersökningen planeras komma i början av nästa år. I motsvarande undersökning av SEB pågår FI:s utredningsarbete fortfarande, enligt Finansinspektionen.

Det pågår även en amerikansk utredning av Swedbank, där sanktionerna skulle kunna bli ännu tuffare.


Nyheter från förstasidan

USA inför sanktioner mot censurerande EU-byråkrater

Tidigare kommissionären Thierry Breton på listan. Får inte längre resa in i USA – anses hota yttrandefriheten.0 

Ekonominyheter

Fredrik Wikingsson plockar ut 200 miljoner i utdelning

Vänsterkomikerns klipp.. Nu delar han ut 200 miljoner kronor i utdelning till sig själv – och "pallar inte att snacka om pengar".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Eslövskvinna flög hit 26 år yngre mannen från Marocko. Nu slutar relationen med livstids utvisning och ett saftigt skadestånd från skattebetalarna.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sanningssägaren och skådespelerskan Brigitte Bardot är död. Dömda invandringskritikern blev 91 år.0 

En procent av de unga lyssnar på Ekot. Bara medelålders och pensionärer följer public service.0