Terrorattentatet i Danmark
Mahmoud Rabea när han greps för andra brott 2007.

Terroråtalad till domaren: "Sug min omskurna k*k"

Publicerad 15 april 2016 kl 19.48

Utrikes. Det gick livat till under rättegången mot en av de muslimska män som misstänks ha medverkat under terrordåden i Köpenhamn förra året. Mahmoud Rabea, 31, kallade bland annat den kvinnliga domaren för "sugga" och "nazisthora".

Dela artikeln

Mahmoud Rabea ska, tillsammans med tre andra män, ha bistått terroristen Omar el-Hussein efter hans attack mot kulturhuset Krudttønden i samband med den svenske konstnären Lars Vilks tal i februari förra året. Enligt åklagaren uppmuntrade de el-Hussein att även attackera synagogan i Krystalgade senare samma dag.

Under rättegången mot 31-åringen i Köpenhamn på fredagen gav rättens ordförande Marianne Madsen en varning till Rabea efter att han hade lett mot sin flickvän.

– Jag har förstått att Mahmoud Rabea har kommunicerat med åhörarläktaren under pausen. Om det händer igen får Rabea lämna rättssalen och följa rättegången från lyssningsrummet, varnade Madsen.

Då fick Rabea, som tidigare varit ledande medlem i ett kriminellt invandrargäng, ett raseriutbrott och skrek att domaren var en "sugga" och "nazisthora", enligt Ekstrabladet. Han uppmanade henne också att suga hans "omskurna k*k".

Mahmoud Rabea kommer till följd av utspelet sannolikt att åtalas för förolämpning, ett brott som är straffbart med upp till sex månaders fängelse. Han får också följa resten av rättegången från ett angränsande rum, enligt Ekstrabladet.


Nyheter från förstasidan

Domstol upphäver Trumps tullar – oklar effekt

Trump väntas kunna införa tullarna – ändå. Goldman Sachs: "Vi förväntar oss att man kommer hitta andra sätt att införa tullar".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0