USA-valet
Donald Trump.

Trump: Världen vore bättre med Saddam och Gaddafi

Publicerad 26 oktober 2015 kl 16.04

Utrikes. Den amerikanske presidentkandidaten Donald Trump anser att världen hade varit en säkrare plats om västvärlden inte hade störtat Saddam Hussein och Muammar Gaddafi. Då hade nämligen inte Islamiska staten, IS, kunnat växa sig till sin nuvarande styrka, hävdar han.

Dela artikeln

Det är i en intervju med CNN som fastighetsmiljardären Donald Trump konstaterar att situationen i Mellanöstern skulle vara mycket bättre om de sekulära regimerna i Irak och Libyen inte hade störtats.

– Jag är hundra procent säker att världen skulle vara bättre om Saddam Hussein och Muammar Gaddafi för närvarande var vid makten, säger Trump till CNN enligt RT.

Han fortsätter:

– Titta på Irak. Tidigare fanns det inga terrorister där. Hussein såg till att döda dem direkt. Nu ser Irak ut som terroristernas motsvarighet till Harvard. Jag säger inte att Saddam var en trevlig typ – han var fruktansvärd. Men det har blivit mycket sämre nu. I Libyen förstår ingen alls vad som händer. Det finns ärligt talat inget Irak eller Libyen kvar. Länderna är upplösta och ingen har kontroll.

Läget i Irak är synnerligen instabilt allt sedan Saddam Hussein avsattes och avrättades. Under 2014 trappades situationen upp ytterligare i samband med att den muslimska grupperingen IS ockuperade stora områden i Irak och Syrien.

I Libyen råder närmast total anarki efter de Nato-ledda bombningarna av landet 2011 som ledde till att Gaddafi blev bestialiskt dödad av västunderstödda så kallade rebeller. Även Sverige deltog i den insatsen, som stöddes av samtliga riksdagspartier utom Sverigedemokraterna.

Trump har tidigare sagt att han välkomnar Rysslands flygkampanjer i Syrien.

– Putin bombar IS sönder och samman. Putin måste tillintetgöra IS, eftersom han inte vill att IS tar sig till Ryssland, sade den republikanske presidentkandidaten.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kalla Fakta-reporter anlitade torped för att mordhota farmor

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0