SD-kampanjen i tunnelbanan
Vänsterextremister river ned SD:s reklamkampanj vid Östermalmstorgs tunnelbanestation.

Vänsterextremister ska betala 28.000 kronor i skadestånd till SD

Publicerad 16 november 2016 kl 14.40

Inrikes. Tre vänsterextremister döms nu till dagsböter för skadegörelse efter att ha slitit ned SD:s annonser i Stockholms tunnelbana. Tillsammans ska de dessutom betala 28.000 kronor i skadestånd till partiet för vandalismen.

Dela artikeln

SD Stockholms stads annonskampanj mot organiserat tiggeri på tunnelbanestationen Östermalmstorg i början av augusti 2015 väckte en hetsig mediekampanj. Och redan dagen efter affischerna satts upp stormade en mobb av vänsterextremister stationen och slet ned budskapen.

Nu har tre av vänsterextremisterna, 41, 29 och 23 år, dömts för skadegörelse – mot sitt nekande. Bland bevisen fanns en film från händelsen och vittnesmål från poliser och väktare på plats.

Den äldste vänsterextremisten, 41-åringen, ska enligt domen betala 21.000 i skadestånd till SD Stockholms stad. De två andra ska betala 3.500 kronor vardera. Alla tre döms också till dagsböter, men slipper helt eller delvis att betala advokatkostnaderna på grund av "sin ekonomiska situation".

SD hade betalat 370.000 kronor plus mervärdesskatt för kampanjen, som var tänk att pågå i en vecka, till bolaget Clear Channel. Men SL vägrade att låta annonserna sättas upp igen med hänvisning till att vänsterextremisterna kunde "skada sig" om de försökte riva ner affischerna igen.

Enligt analysföretaget Meltwater motsvarade dock det sammanlagda PR-värdet för anti-tiggerikampanjen hela 52 miljoner kronor för SD, tack vare den uppmärksamhet kampanjen fick på grund av vänsterjournalisterna som skrev om den och vänsterextremisterna som slog sönder den.


Nyheter från förstasidan

Teorin: Vi har fått skojaren Bohlin för våra synders skull

Guillou om underbarnet som gjorde värnplikt i riksdagen. Har gjort succé med "anlagd skinnskalle, mörkt helskägg och vilt stirrande svart blick".0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Unga svenskar vill att kungen sitter kvar

Nej till Victoria.. Men bland äldre medborgare är vill man ha tronskifte redan nu.0 

Polis roade sig med våld på festival – åtalas

Lämnade kroppskameran av och gick till attack.. Nu åtalas insatsledaren för blodiga insatsen på Åmåls bluesfestival.0 

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0