Video: Här plundras familjens flyttlastbil under Black lives matter-kaoset

Publicerad 8 juni 2020 kl 07.55

Inrikes. En familj som höll på att flytta fick sin flyttlastbil plundrad under Black lives matter-kravallerna i centrala Göteborg igår. Det skriver Göteborgs-Posten.

Dela artikeln

I en video som sprids i sociala medier syns hur ett tiotal vilda afrikaner, till synes på jakt efter värdeföremål, rotar runt inne i och utanför en lastbil i samband med Black lives matter-demonstrationerna i Göteborg igår. Lastbilen tillhörde en familj som höll på att flytta in i sin nya lägenhet i centrala delarna av staden.

Göteborgs-Posten har pratat med kvinnan i familjen. Hon höll på att flytta in när Black lives matter-demonstranterna dök upp och började plundra lastbilen.

– Jag höll på och bära in saker när jag började höra hur det small i området, sen kom folk som började ropa "spring" och som sa att jag skulle gå in i huset, berättar hon för tidningen.

Kvinnan satte sig i säkerhet inne i huset och blev därifrån vittne till det som hände därefter. Den förvildade mobben dök upp och förstörde det mesta som fanns inne i lastbilen. Hon berättar också hur hennes sons teckningar spreds ut på gatan. Demonstranterna slog även sönder flera fönsterrutor på husen längs gatan.

Många reagerar med avsky mot plundringen av flyttlastbilen. En av dem är den moderate riksdagsmannen Jan Ericson. "Dessa vidriga ligister. Man saknar ord", skriver han på Twitter.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 88351732


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Inrikes

JAS-plan räddade äventyrare från isflak

Två personer fastnade i bottenviken.. Sjöräddningen använde Nato-resurser vid sökinsatsen.0 

Återigen konsultfirman CGI som ligger bakom. Personuppgifter och elektroniska signeringsdokument säljs nu på Darknet.0 

Teodorescu (KD) finansieras av hemlig donator

"Det stinker" om avslöjandet, tycker till och med Expressen.. Pengarna är utöver vanliga EU-lönen på 200.000 kronor netto i månaden.0 

Dumpen utreds för hets mot folkgrupp

Sajten anmäldes för "nedsättande" formulering.. JK har inlett förundersökning om yttrandefrihetsbrott.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0