WHO-chefen: Vaccinet används "för att döda barn"

Scrolla för video...

Publicerad 23 december 2021 kl 20.41

Utrikes. WHO-chefen Tedros Ghebreyesus råkade säga att påfyllnadsdoser med coronavaccin ges för att "döda barn", rapporterar News Voice.

Dela artikeln

Det var på en presskonferens i Genève i tisdags som Tedros Ghebreyesus på engelska förklarade att det vore bättre att vaccinera utsatta grupper än att använda så kallade boosterdoser "för att döda barn".

– Vi ser hur vissa länder använder boosters för att döda barn, vilket är fel, sade han.

Utspelet har väckt uppståndelse på sociala medier. En talesperson för WHO uppger för BBC News att Ghebreyesus bara stammade och "fastnade på första stavelsen" när han skulle uttala ordet "children"

"Han upprepade samma stavelse och blev 'cil-children'. Alla andra tolkningar av detta är 100 procent felaktiga", skriver talespersonen.

Även Youtubes AI tolkar dock videoklippet som att Ghebreyesus säger: "to give boosters to kill children, which is not right", skriver News Voice.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 759444513


Varnish cache server

Kvinnorna fick sparken. Men nu har det beslutats att den grovt kriminelle irakiern ska ha flyktingstatus och slippa utvisning.0 Plus

Mer från Utrikes

Avaktar med att angripa USA med allierade. Beskedet kommer sedan Trump tvingats bromsa kriget efter larm från Pentagon.0 

Zelenskyj nekar till uppgifter om kokain

Vittnesmålet: "Uppspelt och snörvlande".. Men den ukrainske presidenten uppger att uppgifterna om honom själv är oriktiga.0 

Anses "dela" unionens PK-värderingar. Även Norge och Island föreslås gå med.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0