10 års fängelse för afghaner som brände ner jättelikt asylläger

Publicerad 13 juni 2021 kl 16.03

Utrikes. Fyra asylsökare från Afghanistan döms till tio års fängelse för att ha bränt ner Europas största asylläger Moria på den grekiska ön Lesbos.

Dela artikeln

Morialägret, som hyste upp till 20.000 asylsökare från tredje världen, förstördes i en brand i september 2020.

Nu har fyra afghaner som pekats ut som ansvariga, har nu dömts av en grekisk domstol till 10 års fängelse vardera för mordbrand, rapporterar RT.

Advokaterna hade tidigare lämnat in en begäran om att tre av afghanerna skulle prövas av en ungdomsdomstol eftersom de var under 18 år vid tiden för branden, men detta avslogs av domaren.

Afghanerna har redan överklagat domen, men det har ingen uppskjutande effekt och de dömda kommer omedelbart att sättas i fängelse.

Försvarets linje är att afghanerna hade blivit felaktigt utpekade av ett vittne och att domen inte grundar sig på bevis.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Utrikes

Vitryssland friger politiska fångar efter Trump-samtal

Totalt släpps 123 personer ur vitryskt fängelse.. I utbyte går USA med på att lätta sanktionerna mot vitrysk kaliumkarbonat.0 

Rekordupptäckten i tyska Aachen. Visade sig förekomma med nära 30 olika namn i polisens efterlysningssystem.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0