25-åriga flyktingbarn till Laholm

Publicerad 21 juli 2012 kl 17.44

Inrikes.En grupp ensamkommande flyktingbarn ända upp till 25 års ålder är på väg till Laholm i Halland. Men kommunen har svårigheter med att hitta tillräckligt fina lokaler för barnen.

Gilla artikeln på Facebook

"Avtalet med Migrationsverket innebär att kommunen förbinder sig att ta emot åtta flyktingbarn i åldern 16 till 25 år med början den 1 oktober i år", skriver lokaltidningen Hallandsposten.

Men letandet efter lämpliga lokaler som uppfyller barnens krav har varit fruktlöst hittills. Barnens bostad måste vara centralt belägen så att barnen lättast ska kunna "integreras". Barnen behöver dessutom tjänstefolk i lokalen dygnet runt, låter kommunen meddela.

Teknik- och servicekontoret undersöker nu möjligheten att sätta upp provisoriska paviljonger vid Glänningeleden i väntan på att ett bättre utrustat boende för barnen blir tillgängligt.

"De är smarta där nere i i Laholm. Nu när ålderstester riskerar att visa att det sällan handlar om “barn” så förlänger man raskt åldersgränsen till 25. På så sätt garanterar kommunen att statliga pengar rullar in till kommunen och arbetstillfällen säkras", kommenterar en anställd på Migrationsverket på Merit Wagers blogg.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Mer från Inrikes

Mohamsson: "Rasister" har synpunkter på att jag heter Mohamsson

Nya L-ledarens antirastistiska brandtal i Almedalen.. Pappa hittade på namnet som "en gest av respekt, tacksamhet och stolthet".0 

Gamla SD-hataren Simona Mohamsson vald till ny L-ledare

Valdes utan motkandidater.. "Van vid att slå i underläge och överträffa oddsen."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0