Aron Flam: Svenskar har "obefintlig rätt" till ett eget land

Publicerad 7 april 2021 kl 20.47

Inrikes. Liberalen och SVT-profilen Aron Flam, 42, rör upp känslorna på Twitter med ett utspel där han hävdar att judar – men inte svenskar – har rätt till ett eget land.

Dela artikeln

Det blåste upp till storm på den sociala nätverkssajten efter att Flam först hade fått några frågor från en ung arab som ville veta varför han avvisade tanken på att omvandla Israel till en modern mångkulturell stat av svensk modell, där araber integreras med judar på lika villkor.

"Om denna 'integrering' sker upphör Israel att existera. Då finns ingen tillflyktsort för judar på flykt och inte längre ett enda judiskt land. Däremot finns massor med muslimska och kristna länder", svarade Aron Flam.

Flam fick en följdfråga från den konservativa opinionsbildaren Mira Aksoy.

"Hur ser du på svenskars rätt till ett land utan integration med araber?", undrade hon.

"Hur ser du på den, obefintliga, rätten?", svarade Aron Flam.

Därefter drog Flam igång en något osammanhängande flod av meddelanden där han anklagade olika personer som kritiserade honom för att vilja ha det "rasrent", förfäkta "antisemitism" och för att inte unna honom och andra judar att få ha "ett enda judiskt land" osv. Han blockerade också ett större antal personer på den sociala nätverkssajten.

Fria Tider sökte Aron Flam för en kommentar, men vi blev då också blockerade.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Invandrarvåldtäkter ska skapa "mångfärgad framtid", hoppas läkare. Uppmanar "svarta, judar, handikappade och frimurare" att "kasta sig över högerfittorna".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Efter genusprofilens raseri: Coop tar bort bild på Megan Fox

Nina Rung, 43, blev rasande när hon såg reklamskylten.. "En avklädd kvinna med extremtypiska ideal, sexualiserande och objektifierande av kvinnokroppen."0 

Tjänster som X och ChatGPT kan inte nås. "Ovanlig trafik" har skapat problem hos Cloudflare.0 

Faris Al Abdullah erkänner terrorplaner i Stockholm

Skulle slå till mot Kulturfestivalen.. Målet var att "injaga allvarlig fruktan" hos svenska folket.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur