Fallet Julian Assange

Assange omhäktad

Publicerad 25 maj 2016 kl 14.27

Inrikes. Stockholms tingsrätt har i dag beslutat att Julian Assange ska vara fortsatt häktad, på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt av en svensk feminist.

Dela artikeln

Tingsrätten anser att visselblåsaren fortfarande är på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt, mindre grovt brott, och att det fortfarande finns risk för att han avviker eller på annat sätt undandrar sig lagföring eller straff.

– Det allmänna intresset av att utredningen kan fortsätta väger enligt vår uppfattning fortfarande tungt. Arbetet med att försöka genomföra förhör och ta DNA-prov pågår och vi väntar på svar på den framställan om rättslig hjälp som lämnades till Ecuador i mars 2016. Domstolen har här delat vår uppfattning att fortsatt häktning i nuläget är förenlig med proportionalitetsprincipen, säger överåklagare Marianne Ny i ett pressmeddelande.

I mars skickades en förnyad förfrågan om att intervjua Assange på Ecuadors ambassad i London.

– Vi har ännu inte fått något svar, säger Marianne Ny.

Julian Assange har möjlighet att överklaga häktningsbeslutet till Svea hovrätt.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 111446307


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Janne Josefsson: S-politiker vägrar själva bo bland invandrare

"Det är sådan dubbelmoral.". Berättar om när han föreslog att Göran Persson skulle flytta till Rosengård.0 

S öppnar för att regera med M i "en orolig omvärld"

Ardalan Shekarabis nya trevare.. "Ett ansvarstagande från de två partierna hade varit bra för landet."0 

JAS-plan räddade äventyrare från isflak

Två personer fastnade i bottenviken.. Sjöräddningen använde Nato-resurser vid sökinsatsen.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0