Attendo krossade corona med munskydd – men FHM vägrar ändra sig

Publicerad 4 juli 2020 kl 14.10

Inrikes. Hemtjänstleverantören Attendo fick ner coronasmittan kraftigt genom att införa munskydd för personalen. Folkhälsomyndigheten påstår dock fortfarande att det saknas "bevis" för att det hjälper.

Dela artikeln

Fler krav kommer nu på att Folkhälsomyndigheten ska ändra sina riktlinjer så att även hemtjänstpersonal måste bära munskydd, rapporterar TV4 Nyheterna.

Detta eftersom asymptomatiska smittbärare kan sprida coronaviruset till brukare.

– Helt rätt. Detta är något vi har eftersökt länge och i brist på nationella riktlinjer har vi infört det själva. Det borde vara en självklarhet, säger Attendos vd Martin Tivéus till TV4 Nyheterna.

Hemtjänstleverantören rentav bröt mot lagen genom att använda sig av icke CE-märkta munskydd för att stoppa spridningen av covid-19, uppger Dagens PS.

Men då fick man ned smittan med hela 96 procent.

– Vi på Attendo sätter alltid människoliv före en CE-märkning. Och inte minst eftersom det rörde sig om munskydd som vi visste kunde rädda liv, trots avsaknaden av korrekt märkning på förpackningen. Det var ett medvetet val även om det innebar att det inte följde regelverket, säger Martin Tivéus till tidningen.

Men Folkhälsomyndigheten vägrar ändra sina riktlinjer. Johan Struwe, medicinskt sakkunnig på myndigheten, hävdar i TV4 att bevisen för att det hjälper är "i princip obefintliga".


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Mer från Inrikes

Nu är färre än var fjärde ung svensk man vänster

Politiska klyftan mellan könen vidgas ytterligare.. De unga männen – men nästan inga unga kvinnor – har blivit konservativa.0 Plus

Nu är Åkesson nästan mer populär än statsministern

Knappar in rejält på Kristersson i ny mätning.. SD-ledaren har elva gånger högre förtroende än Tidökollegan Mohamsson (L).0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0