Bombdåd mot Malmöpizzeria

Publicerad 7 november 2012 kl 09.28

Inrikes.En bomb exploderade utanför en pizzeria i mångkulturella Rosengård i Malmö och blåste ut en dörr, rapporterar TT.

Gilla artikeln på Facebook

Det var vid tvåtiden på onsdagsnatten som sprängningen inträffade och smällen uppges ha varit kraftig. Ingen av grannarna såg dock någon anledning att ringa polisen.

– Den som ringde bor en kilometer därifrån. Jag är rädd att människor i området är uppgivna och inte reagerar, säger den vakthavande kommissarien vid Skånepolisen Hans Nilsson till TT.

Polisen har inte fått in några vittnesuppgifter.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Och den uteblivna utvisningen är SD:s och Kristerssons eget fel.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0