USA:s presidentval 2020

"CNN suger!" – Trump-anhängarnas ramsa under livesändningen

Publicerad 14 oktober 2020 kl 16.59

Media. Det blev riktigt obekvämt för CNN:s Jim Acosta när han rapporterade från ett valmöte med Donald Trump. I bakgrunden började publiken nämligen skandera: "CNN sucks!"

Dela artikeln

Jim Acosta, som är Vita huset-korrespondent för vänsterkanalen CNN, var på plats under Donald Trumps valmöte i Florida på måndagen, rapporterar The Hill.

Det var när den 49-årige vänsterjournalisten i direktsändning var i färd med att läxa upp publiken för att de inte bar skyddsmasker som ramsan i bakgrunden växte i styrka.

Acosta försökte rädda situationen genom att säga:

– Medan folk här skanderar att medlemmar i presskåren suger borde jag poängtera att något annat som suger är att smittas av coronaviruset.

Men nu anklagas Jim Acosta dessutom för hyckleri – fotografier visar nämligen att han själv tog av sig sin mask när han inte längre stod framför kameran.

Det är inte första gången som Trump-anhängare skanderar "CNN sucks". När det hände under ett valmöte i Orlando förra sommaren valde tv-nätverket, som har förvandlats till en form av propagandakanal som nästan enbart ägnar sig åt att angripa presidenten, att hastigt avbryta sin sändning från mötet.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur