"Klimathotet"
Al Gore.

Dansk kommun fick betala 1,6 miljoner för föredrag med Al Gore

Publicerad 24 september 2015 kl 18.45

Utrikes. En dansk kommun bjöd in USA:s förre vicepresident Al Gore som föreläsare. Men intresset för att betala för att lyssna på den 67-årige klimataktivisten var så pass begränsat att skattebetalarna tvingades skjuta till motsvarande 1,6 miljoner svenska kronor för att täcka kostnaderna.

Dela artikeln

Det var med stor pompa och ståt som Ringkøbing-Skjerns kommun på västra Jylland lanserade föredraget om det så kallade klimathotet. Bland föreläsarna fanns ingen mindre än den förre amerikanske vicepresidenten och demokratiska presidentkandidaten Al Gore.

Men när evenemanget drog igång stod det klart att intresset bland danskarna för att lyssna på 67-årigens domedagsprofetior var minst sagt begränsat. Då valde kommunen att fylla de många tomma platserna med skolelever, rapporterar lokaltidningen Dagbladet.

Istället fick skattebetalarna punga ut med motsvarande 1,6 miljoner svenska kronor för att täcka förlusterna för Al Gores föredrag på kulturhuset. Det var först efter hårda påtryckningar från lokaltidningen som borgmästaren Iver Enevoldsen valde att offentliggöra siffran.

En annan föreläsare som deltog vid samma evenemang, den före detta vapeninspektören för FN Hans Blix, kostade jämförelsevis kommunen 188.000 svenska kronor, enligt Dagbladet.


Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Styckmördare byter kön igen – flyttas till kvinnofängelse

Har tröttnat på att vara man och sitta i mansfängelse. Nu utnyttjar "Leona Svensson" Kristerssons könsbyteslag för att få slippa.0 

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Det är så jävla vackert." Beger sig ut i vänsterextemisternas Mecka för att sprida budskapet.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0