Tegnell om 4.542 döda: Jag ångrar mig inte – skulle ha gjort samma sak igen

Publicerad 3 juni 2020 kl 13.57

Inrikes. Statsepidemiolog Anders Tegnell ångrar inte den svenska coronastrategin, förklarade han under dagens presskonferens.

Dela artikeln

© FHM

Den kraftiga ökningen av smittfall.

© FHM

Löpande medelvärde för smittade. Antalet ökar igen.

Enligt dagens uppdatering från Folkhälsomyndigheten har ytterligare 74 dödsfall i covid-19 rapporterats det senaste dygnet.

Den totala dödssiffran är uppe i 4.542. Totalt 2.121 smittade har intensivvårdats.

Antalet bekräftat smittade ökade med 2.214, till 40.803. Den kraftiga ökningen beror enligt stats­epidemio­log Anders Tegnell på problem vid ett laboratorium, som inte har rapporterat siffror förrän nu. Tegnell säger att de smittade dock i första hand är vård- och omsorgspersonal som provtagits i studiesyfte.

Antalet smittade bland personer som inte arbetar inom vården fortsätter dock att öka.

Under dagens presskonferens dementerade Anders Tegnell uppgifter om att Folk­hälso­myndig­heten skulle ha kommit fram till att den unika svenska coronastrategin misslyckats. Detta efter att Sveriges Radio publicerat en intervju i vilken Tegnell tycktes vara självkritisk.

– Vi menar fortfarande att strategin är bra. Men sen finns det alltid förbättringar man kan göra, speciellt när man tittar bakåt i tiden. Man kan alltid bli bättre, sade Tegnell på pressträffen.

Han fick frågan om han skulle ha tillämpat samma strategi från början om han vetat det han vet nu.

– Ja, svarade statsepidemiologen bestämt och fortsatte:

– Vi gör ständigt så bra anpassningar som vi kan utifrån det läge vi ser omkring oss. Det är ingen tvekan om att hade vi hamnat på precis samma ställe med samma förutsättningar och samma kunskap så utgår jag ifrån att vi skulle ha agerat ungefär likadant.

Anders Tegnell underströk att det han sagt har varit "väldigt klart".

– Man måste alltid kunna vara självkritisk och fundera på om det man gör är rätt eller inte. Och självklart kan allting alltid göras bättre inom det här området.


Dolda samarbetet med våldsvänstern. Mattias Karlsson anlitar Expos grundare Tobias Hübinette för att peka ut partikollegor som "extremister".0 Plus

Ekonominyheter

Guldpriset rusar igen efter Trumps kupp

Nära nytt rekordpris – igen.. Kaoset på internationella scenen lockar fler investerare till trygga tillgången.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Män gripna för våldtäkt efter hörsägen

"Det är en tredjehandsuppgift".. Det är i nuläget oklart om kvinnan själv har anklagat männen för någon våldtäkt.0 

Kvinna anmälde 20 sexbrott – flera män fälldes

34-åringen: "Jag fattar att siffran provocerar".. Anmäler kollegor, chefer och bekanta – allt tas på allvar i Sverige.0 

Rönninge-offrets familj vädjar: Sluta sprida bilder

Unga kvinnans namn och bild sprids.. "Vi ber medier och allmänhet att visa förståelse och respektera vår integritet."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0