Krisen i Eurozonen

ESM kan tvinga tyska skattebetalare rädda Grekland

Publicerad 8 juli 2015 kl 18.47

Ekonomi. Euroländernas så kallade stabilitetsmekanism ESM kan nu komma att "aktiveras" för att rädda Grekland, rapporterar Reuters. ESM väntas då tvinga framför allt tyska skattebetalare att skjuta till stora belopp för att säkra livsstilen i det välfärds­orienterade lågskattelandet.

Dela artikeln

Den grekiska regeringen har i ett brev vädjat till mekanismen om ett omfattande finansiellt stöd. Enligt Reuters har ESM:s beslutsfattare vänt sig till experter från Internationella valutafonden, IMF, för att för att få hjälp att bedöma seriositeten i Medelhavs­landets begäran.

ESM:s utlåningskapacitet uppgår till ca 700 miljarder euro och finansieras i praktiken av skattebetalarna i Tyskland och Frankrike. Enbart 80 miljarder är emellertid inbetalt kapital – resten skapas genom att mekanismen ger ut obligationer på kapital­marknaderna som medlemsländernas skattebetalare garanterar.

Pengarna är tänkta att lånas ut till euroländer som har så dåliga finanser att det hotar den finansiella stabiliteten i hela euroområdet. Lånen ska enligt EU-fördraget ges på "strikta villkor", men den grekiska regeringen har redan svikit nästan alla villkoren i sitt avtal med IMF och den så kallade trojkan.

I brevet försöker den grekiska Syrzia-regeringen övertyga ESM:s beslutsfattare om att man trots allt förtjänar mekanismens stöd.

"Vi upprepar Greklands övertygelse om att förbli medlem i euroområdet och att följa de regler och förordningar som gäller för ett medlemsland", skriver man till mekanismen och avslutar:

"Vi ser fram emot en fördelaktig och snabb behandling av vår begäran."


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Två hittade döda på Kebnekaise

"Det värsta som kan hända." Försvann ni hårt väder – räddningen fick ställas in.0 

Ekonominyheter

Regeringen vill skriva av svenskarnas skulder

Skakig bostadsmarknad och kraschande börs.. Nu vill regeringen utreda en absolut preskription för skulder.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Ekonomi

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0