Amerikansk bulldogg. (Arkivbild.)

Ägaren utan ansvar när bulldogg bet ihjäl pojke

Publicerad 26 juni 2019 kl 11.48

Lag & Rätt. Efter att en kamphund bitit ihjäl en 15-årig pojke åtalades den kvinnliga hundägaren för vållande till annans död. Men nu har kvinnan friats av Örebro tingsrätt.

Dela artikeln

Den 27 juli 2018 avled en 15-årig pojke efter att ha blivit biten i halsen av en hund i Ljusnarsbergs kommun.

Hundens kvinnliga ägare åtalades senare för vållande till annans död. Åklagaren hävdade att kvinnan brustit i den tillsyn och aktsamhet som krävts av henne dels såsom familjehemsförälder åt pojken, dels såsom ägare till en amerikansk bulldogg med speciella egenskaper och mentalitet.

Örebro tingsrätt anser dock inte att hundägaren var oaktsam när hon lämnade hunden, som hon haft i fyra år, utan uppsikt och kontroll på en uteplats där den familjehemsplacerade pojken befann sig.

Enligt domstolen har omständigheterna inte varit sådana att hundägaren "insett eller borde ha insett" risken för att hunden skulle gå till angrepp mot pojken. Inte heller är det, enligt tingsrätten, visat att hundägaren genom oaktsamhet orsakat pojkens död på något annat sätt.

Kvinnan frias därför. Föräldrarna till pojken tillerkänns dock ett visst skadestånd med hänvisning till att en hundägare ansvarar för den skada som en hund orsakat även om hundägaren inte själv vållat skadan.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0