Amerikansk bulldogg. (Arkivbild.)

Ägaren utan ansvar när bulldogg bet ihjäl pojke

Publicerad 26 juni 2019 kl 11.48

Lag & Rätt. Efter att en kamphund bitit ihjäl en 15-årig pojke åtalades den kvinnliga hundägaren för vållande till annans död. Men nu har kvinnan friats av Örebro tingsrätt.

Dela artikeln

Den 27 juli 2018 avled en 15-årig pojke efter att ha blivit biten i halsen av en hund i Ljusnarsbergs kommun.

Hundens kvinnliga ägare åtalades senare för vållande till annans död. Åklagaren hävdade att kvinnan brustit i den tillsyn och aktsamhet som krävts av henne dels såsom familjehemsförälder åt pojken, dels såsom ägare till en amerikansk bulldogg med speciella egenskaper och mentalitet.

Örebro tingsrätt anser dock inte att hundägaren var oaktsam när hon lämnade hunden, som hon haft i fyra år, utan uppsikt och kontroll på en uteplats där den familjehemsplacerade pojken befann sig.

Enligt domstolen har omständigheterna inte varit sådana att hundägaren "insett eller borde ha insett" risken för att hunden skulle gå till angrepp mot pojken. Inte heller är det, enligt tingsrätten, visat att hundägaren genom oaktsamhet orsakat pojkens död på något annat sätt.

Kvinnan frias därför. Föräldrarna till pojken tillerkänns dock ett visst skadestånd med hänvisning till att en hundägare ansvarar för den skada som en hund orsakat även om hundägaren inte själv vållat skadan.


Nyheter från förstasidan

Vallöftet från S: Fler ska få stanna

Öppnar för "paus" av utvisningar. Mediernas skriverier om unga vuxna har fått SD-ledaren att justera "strama" migrationslinjen.0 

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Skatter, banker och krig hotas.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar påverka världens valutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen. Men oron för politikernas samarbete med övervakningsjätten bygger på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0