Soros och politiken
 Foto: World Economic Forum

Soros ger nödhjälp till Grekland - "endast för invandrare"

Publicerad 29 november 2012 kl 17.00

Utrikes.Efter att det grekiska nazistpartiet Gyllene gryning startat en särskild välgörenhets­verksamhet som endast riktar sig till etniska greker, svarar nu den amerikanske finansmannen George Soros med att skapa en konkurrerande - och betydligt mer välfinansierad - nödhjälp till invandrare i Grekland.

Gilla artikeln på Facebook

George Soros kommmer att bygga vad han kallar för “solidarity houses” som ska hjälpa "grekiska invandrare" som har det svårt i landet. Den vänsterradikala multimiljardären har annonserat sina planer i vänstertidningen The Guardian, där han understryker att det är viktigt att visa vad han kallar "europeisk solidaritet" med människor i svåra tider.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Går inte som hon tänkt – alls. Nu åtalas 30-åringen för spektakulära scenerna i Ica-butiken.0 Plus

Folkutbytet

Nyheter från förstasidan

V-bråket: "Stalinistisk organisation"

Daniel Riazat och Lorena Delgado Varas lämnar partiet. "Vi kommer att bygga nytt, ett politiskt alternativ som sätter frågorna före posterna".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0