Izabella Nilsson Jarvandi rapporterar om Joe Bidens globala skatt i en av Exakt24:s sista sändningar.

Google stänger av Exakt24 från Youtube

Publicerad 28 april 2021 kl 11.45

Media. Google har stängt av den konservativa uppstickaren Exakt24 från sin videoplattform Youtube, rapporterar SD-ägda nyhetskanalen Riks.

Dela artikeln

Google har stängt av kanalen utan förvarning och den vänsterinriktade IT-jätten har inte heller i efterhand ha gett någon motivering till sitt beslut, skriver Exakt24 på Facebook.

Enligt Exakt24:s utgivare Erik Almqvist har kanalen "varit noggranna med innehållet" och inte haft några pågående klagomål eller anmärkningar från Youtube när kanalen plötsligt stängdes av.

Enligt Riks är Exakt24 en av de alternativmedier som nyligen fick mediestöd av Myndigheten för press radio och tv, vilket innebär att man bland annat måste ha en ansvarig utgivare och följa pressetiska regler.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 684986530


Varnish cache server

22-åriga profilen är även välkänd på Tiktok. Nu misstänks han för grovt övergrepp – tillsammans med två andra.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Afghanskt nyår blir svenskt kulturarv. Tar plats på statlig förteckning – tillsammans med indiska diwali.0 

Här kniper Sverige 20:e-platsen i Eurovision. "Fröken Snusk" gick inte riktigt hem ute i omvärlden.0