Krisen i Eurozonen

Journalist fick drachma på hotellkvittot

Publicerad 11 juli 2015 kl 18.17

Valuta. En journalist på affärstidningen Bloomberg fick förra veckan ett internetkvitto utfärdat i drachma under ett besök på ett Hiltonhotell i Aten.

Dela artikeln

Enligt kvittensen som dök upp på skärmen efter att journalisten betalat hotellvistelsen med sitt Visa-kort hette plötsligt Greklands valuta drachma, inte euro.

Från Hiltons sida har det varit locket på kring incidenten, man har inte velat uttala sig om vilken betalväxel man använder sig av – den mellanhand som sköter transaktionen med banken. Inte heller journalistens bank Citibank eller kreditjätten Visa har velat kommentera det inträffade.

Händelsen har fått fart på spekulationer om att banker och andra finansbolag håller på att förbereda sig för att Grekland inte kommer klara av att stanna kvar i den europeiska valutaunionen.

Efter påpekande har nu valutan på det elektroniska kvittot bytts tillbaka till euro igen – än så länge i alla fall.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 33173887


Varnish cache server

Mer från Valuta

Rasade stort när sanktionerna infördes. Men nu är ryska valutan redan tillbaka på samma nivå som före invasionen.0 

Staffanstorp vill investera i bitcoin

Utreder möjligheten till kryptoinvesteringar.. "En strategi att inte lägga alla ägg i samma korg."0 

USA-inflationen 6,2 procent – guld och bitcoin rusar

Högsta inflationssiffrorna på 30 år.. Allt färre tror på Vita husets försäkran att situationen är "tillfällig".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0