Alexander Gauland, partiordförande för Alternativ för Tyskland.

Kallade Stauffenberg för förrädare – riskerar uteslutning

Publicerad 2 augusti 2018 kl 12.37

Utrikes. Ordföranden för Alternativ för Tysklands ungdomförbund i Niedersachsen skrev på sin privata Facebook att den nazityske översten Claus von Stauffenberg försök att mörda Adolf Hitler var ett "fegt tilltag av en förrädare". Nu vill partiordförande Gauland utesluta partikamraten.

Dela artikeln

Den 20 juli 1944 placerade överste Stauffenberg en bomb i ett konferensrum som Adolf Hitler, Tysklands diktator, befann sig i.

Förhoppningen var att bomben skulle döda Hitler, för att man sedan skulle kunna installera en ny regering som skulle kunna vända krigsutvecklingen för Tyskland.

Lars Steinke är ordförande för "Ungt alternativ" i Niedersachsen, Alternativ för Tysklands lokala ungdomsförbund.

På sitt privata Facebook-konto skrev han att försöket att mörda Hitler var "ett förödmjukande försök av en fegis att rädda det egna skinnet från den kommande segraren", rapporterar Die Presse.

Detta har orsaka ramaskri inom Alternativ för Tyskland och partiordförande Alexander Gauland har uttalat att han vill se en uteslutning av Steinke.

Gauland har även sagt att "Stauffenberg är en hjälte i den tyska historien" och meddelat att Steinkes eventuella uteslutning kommer att diskuteras vid ett partistyrelsemöte i nästa vecka.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0