Bokmässan 2016

Karlsson tvekar om Nya tider

Publicerad 25 september 2016 kl 16.26
Av Mattias Albinsson

Politik. Sverigedemokraternas chefsideolog Mattias Karlsson ger inte sin välsignelse till tidningen Nya tider som är aktuell som utställare på Bokmässan i Göteborg. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.

Dela artikeln

Karlsson inleder med ett resonemang där han inte rakt av tycker sig kunna bannlysa tidningen för parti­medlemmarna.

"För egen del ser jag inte Nya tider som någon renodlad nazistisk, fascistisk eller rasistisk tidning", skriver han men tillägger sedan att han ändå vill "mana till eftertanke och försiktighet gällande synen på Nya tider".

Därefter erinrar han sig hur han och Nya tiders chefredaktör Vavra Suk båda var aktiva i SD under 90-talet. Karlsson anklagar Suk för att vara "alltför politiskt radikal och ideologiskt avvikande" då han bland annat ska ha propagerat emot så kallad "rasblandning".

Efter ett långt resonemang, där han anklagar Nya tider för kopplingar till nazism och fascism, landar Karlsson i slutsatsen att han "avråder" alla "SD-medlemmar ifrån att aktivt stödja Nya tider".

Många av SD:s medlemmar vänder sig med jämna mellanrum till Karlsson för vägledning kring vad som kan anses vara haram och halal i SD-sammanhang. Och ungefär lika ofta utfärdar den 39-årige chefs­ideologen sina fatwor på Facebook.

Förra året gick Karlsson till hätsk attack mot sajten Motpol, som drivs av den så kallade identitära rörelsen, och anklagade den för att vara "neofascistisk". I februari månad i år avslöjades att Karlsson själv tidigare skrivit på sajten under pseudonym.

Expressen publicerar mejlkonversation från SD-toppens skriverier på "neofascistisk" sajt

Karlsson har även anklagat Fria Tider för att vara "neofascistisk" och bett den vänster­extrema organisationen Expo om hjälp med att kartlägga tidningen och dess medarbetare. Anklagel­serna har riktats mot Fria Tider som svar på att SD-ledningen kritiserats från tidningens ledarsida.

Se även:
Förtydligande med anledning av Nya tiders medverkan i SVT


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 149067835


Varnish cache server

Ministern på Norra Bantorget: "Javid Shah!". Samtidigt uppmanar regeringen andra att "inte ta Mellanösterns konflikter till svenska gator och torg".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0