Elpriserna

Sabuni varnar för att Sverige "snart är ett u-land"

Publicerad 16 februari 2021 kl 21.57

Inrikes. Liberalerna kräver nu att kärnkraftsreaktorn Ringhals 1 återstartas, annars kommer Sverige "snart vara ett u-land", varnar partiledaren Nyamko Sabuni i SVT.

Dela artikeln

Det har snart gått två månader sedan kärnkraftreaktorn Ringhals 1 stängdes.

Sedan dess har Sverige drabbats av elkris och måste nu importera el från kolkraftverk i Polen och Tyskland.

Ringhals 1 stängdes ned av rent politiska skäl. Men rivningen har inte påbörjats, och reaktorn skulle rent tekniskt kunna återstartas.

Enligt lagen får den dock inte startas igen, eftersom den har anmälts som "permanent avställd" till Strålsäkerhetsmyndigheten, skriver SVT.

Därför vill nu Liberalerna att lagen ändras och reaktorn återtas i bruk.

– Fortsätter vi på det här sättet kommer vi snart vara ett u-land, det kan vi inte acceptera, säger Nyamko Sabuni (L) till SVT. Det finns företag som inte vågar investera för att de inte vet om de kommer få tillgång till el, eller om den kommer vara för dyr.

Miljö- och klimatminister Per Bolund (MP) motsätter sig dock hennes krav. Han vill i stället fortsätta med så kallad förnybar energi.


Bubblan Sverige

Skandalsiffror över andelen skattefinansierade invånare i ny rapport. Nästan ingen i landet har ett hederligt – icke skattefinansierat – jobb.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Malmölärare drev ut demoner ur elever – med hjälp av koranen

"Gör du så igen kommer jag knäcka ditt huvud." Polisen utreder nu självmant kvinnan – kommunen struntade i att anmäla.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0