Coronavaccin

Larmet: Skåningar "vaccinfiskar" för att slippa dödsvaccinet

Publicerad 11 april 2021 kl 08.57

Inrikes. I Skåne ringer patienter nu runt till olika vårdcentraler i länet – för att slippa vaccinera sig med det potentiellt livsfarliga vaccinet från Astra Zeneca.

Dela artikeln

– De flesta som hör av sig är rädda för Astra Zenecas vaccin och frågar om de kan få det vaccin de önskar någon annanstans, säger Anders Olin, medicinskt ansvarig läkare på Capiokliniken i Höllviken och Landskrona, till SVT Nyheter Skåne.

Skåningarna ägnar sig åt en form av "vaccinfiske", enligt SVT. De ringer och bokar tid på vårdcentraler i andra kommuner där de kan slippa få Astra Zeneca-vaccinet.

Många av patienter uppges vara "påstridiga" och kräva att få en viss typ av vaccin.

– De blir ofta långa diskussioner med de som ringer och jag kan förstå att det är komplicerat för den som inte är insatt, säger Anders Olin.


Nyheter från förstasidan

USA: Berlinmuren är tillbaka

"Tyskland har återuppbyggt den". Efter beskedet om AFD skärper Vita huset tonen mot auktoritära styret i Berlin.0 

Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0