Coronavaccin

Larmet: Skåningar "vaccinfiskar" för att slippa dödsvaccinet

Publicerad 11 april 2021 kl 08.57

Inrikes. I Skåne ringer patienter nu runt till olika vårdcentraler i länet – för att slippa vaccinera sig med det potentiellt livsfarliga vaccinet från Astra Zeneca.

Dela artikeln

– De flesta som hör av sig är rädda för Astra Zenecas vaccin och frågar om de kan få det vaccin de önskar någon annanstans, säger Anders Olin, medicinskt ansvarig läkare på Capiokliniken i Höllviken och Landskrona, till SVT Nyheter Skåne.

Skåningarna ägnar sig åt en form av "vaccinfiske", enligt SVT. De ringer och bokar tid på vårdcentraler i andra kommuner där de kan slippa få Astra Zeneca-vaccinet.

Många av patienter uppges vara "påstridiga" och kräva att få en viss typ av vaccin.

– De blir ofta långa diskussioner med de som ringer och jag kan förstå att det är komplicerat för den som inte är insatt, säger Anders Olin.


Knockade helt kvarter. Det turkarna inte vet: Han är proffsboxare.0 Plus

Het diskussion mellan sajtens administratörer. Mystiskt IP-nummer från TV4 går in och raderar uppgiften om födelseland.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur