Man hittades död inuti dinosauriestaty

Publicerad 25 maj 2021 kl 15.27

Utrikes. En försvunnen 39-årig man hittades död i dinosauriestaty tillverkad av papier-maché. Men inget vet hur mannen gjorde för att komma in i statyn och sedan fastna i den så att han dog, rapporterar RT.

Dela artikeln

Alla ni som lider av klaustrofobi kan sluta läsa nu.

Den makabra upptäckten gjordes av en far som med sin son lekte kring den stora dinosauriestatyn, som ligger i sydöstra Barcelona-förorten Santa Coloma de Gramenet.

Enligt lokala medier märkte fadern en stank från statyn, som tidigare har använts som rekvisita i en film. Han såg sedan en död kropp genom en spricka i statyn och slog omedelbart larm.

En video från scenen visar att brandmän skär upp statyn för att ta ut liket. Den döde visade sig vara en lokal 39-årig man, som hade anmälts försvunnen av sin familj.

Polisen vet inte hur den 39-årige mannen lyckades ta sig in i dinonauriestatyn, som föreställer en Stegosaurus. En teori går ut på att han tappade sin mobiltelefon i en trång öppning i statyn och sedan på något sätt lyckades kravla sig igenom det lilla hålet.

Mannen hittades med ansiktet nedåt i en av statyns ben.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 210128396


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Putin får skulden för franska skogsbränder

"Man måste ställa frågor.". Kremls svar: "De respekterar inte sin egen befolkning."0 

Har 42 procent – nu dras AFD-väljarnas vapenlicenser in

Beslutet tre veckor före valet i Sachsen-Anhalt.. Partiet är nära egen majoritet – ändå klassas anhängarna som livsfarliga extremister.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0